I TRIMESTER (1.–16. rasedusnädal)
Kui kodune rasedustest on olnud positiivne, siis soovitame läbivaatuseks broneerida aja naistearsti juurde. Esimene visiit võiks toimuda 6.–9. rasedusnädalal. Loode on esimest korda nähtav umbes raseduse 6. nädalal.
Juhul, kui rasedustest on positiivne ning esineb kõhuvalu või veritsus tupest, peaks naistearsti poole pöörduma esimesel võimalusel.
Esimesel visiidil teeme vaginaalse ultraheliuuringu raseduse suuruse, eluvõimelisuse ja lokalisatsiooni määramiseks, tuvastame loodete arvu ning hindame munasarjade seisundit. Peale selle on võimalik võtta analüüsid emakakaelalt – teha PAP-test emakakaela rakkude hindamiseks ning suguhaiguse klamüdioosi proov, kui viimasest analüüsist on möödas rohkem kui 6 kuud.
Hindamaks lapseootel naise tervislikku seisundit ja loote arengut mõjutada võivaid riskitegureid küsitleb naistearst Teid esimesel visiidil eluviiside, krooniliste haiguste, töötingimuste, toitumisharjumuste jmt kohta. Samuti nõustab kõikides küsimustes, mis lapseootel naisel selleks ajaks on tekkinud, ja aitab juba esimesel visiidil koostada raseduse jälgimise plaani ning tutvustab raseduse jooksul tehtavaid uuringuid ja analüüse.
Vereanalüüsid soovitame anda raseduse 11. nädalal, et hinnata erinevate nakkushaiguste antikehi, vere hemoglobiinisisaldust, veresuhkrut, et määrata veregrupp, reesusfaktor ja reesusantikehad ning lisaks teha hormoonanalüüsid OSCAR testi jaoks.
Samuti palume tuua uriinianalüüsi, et uurida uriinis valku, glükoosi, leukotsüütide ja bakterite esinemist. Uriinikülv on oluline kuseteede nakkuste välistamiseks.
Alates 10. rasedusnädalast on võimalik anda vereproov ka Niptify testi jaoks, mis on täpseim ja ohutuim viis loote kromosoomhaiguste riski hindamiseks. Samuti on Niptify testiga võimalik soovi korral varakult teada saada loote sugu 100% täpsusega.
II TRIMESTER (16.–28. rasedusnädal)
Raseduse teisel trimestril on soovitatav külastada naistearsti iga 4–5 nädala järel ehk teise trimestri jooksul on vähemalt 3 naistearsti visiiti.
Igal vastuvõtul hinnatakse Teie kaaluiivet, tursete esinemist, mõõdetakse vererõhku ja küsitakse vaevuste ning meeleolu kohta. Alates 16. rasedusnädalast mõõdetakse emakapõhja kõrgust ja alates 20. rasedusnädalast küsitakse Teilt loote liigutuste olemasolu kohta ja kuulatletakse südamelööke, et hinnata loote heaoluseisundit.
Parim aeg II trimestri ultraheliskriininguks on 19.–21. rasedusnädalal. Selleks ajaks on lootel välja arenenud kõik elundid ning naistearst saab teha põhjaliku läbivaatuse, et hinnata loote arengut ja võimalikke kõrvalekaldeid.
Loote anatoomia skriiningul vaatleme järgmist:
- Loote anatoomilised struktuurid
- Loote südametegevus
- Lootevee hulk
- Platsenta lokalisatsioon ja struktuur ning nabaväädi kinnitus platsentale
- Hindame raseduse kestust ja vajaduse korral korrigeerime sünnitustähtaega
- Soovi korral on võimalik uuringul kindlaks määrata lapse sugu
Ultraheliuuringu lõppedes annab naistearst Teile täpse ülevaate loote seisundist ning soovi korral saab iga pere kaasa loote värvilise pildi, et see eriline hetk saaks jäädvustatud.
24.–28. rasedusnädalal võtame vereanalüüsi hemoglobiinitaseme ja veresuhkru hindamiseks.
Alates 24. rasedusnädalast kordame igal visiidil ka uriinianalüüsi.
III TRIMESTER (28. nädalast kuni sünnituseni)
28.–36. rasedusnädalal on soovitatav külastada naistearsti vähemalt iga 4 nädala järel, 36.–40. rasedusnädalal iga 2 nädala järel ning 40.–42. rasedusnädalal vähemalt kord nädalas.
Igal vastuvõtul hinnatakse Teie kaaluiivet, tursete esinemist, mõõdetakse vererõhku ja küsitakse vaevuste ning meeleolu kohta. Samuti mõõdetakse emakapõhja kõrgust ja küsitakse Teilt looteliigutuste olemasolu kohta ning kuulatletakse südamelööke, et hinnata loote heaoluseisundit. Alates 30. nädalast hinnatakse loote seisu emakas ning täpsustatakse loote eesasuv osa.
28.–32. rasedusnädalal kordame analüüse HIV, reesusfaktori ja antikehade esinemise suhtes ning määramehemoglobiinitaseme.
Enne igat visiiti palume korrata uriinianalüüsi.
Loote III trimestri ultraheliuuringule soovitame tulla 30.–36. rasedusnädalal. See on ühtlasi parim aeg loote näopiltide tegemiseks eeldusel, et loote asend on sobiv ning lootevett on piisavalt.
Valvekliiniku naistearstid teevad III trimestri ultraheliuuringuid, et hinnata järgmist:
- Loote asendit
- Oletatavat kaalu
- Vereringenäitajaid
- Lootevee hulka
- Platsenta asetust
- Lapse heaoluseisundit
- Vajadusel täpsustame sünnitustähtaega
Kui Te pole 42. rasedusnädalaks sünnitanud, suunatakse Teid sünnituse esilekutsumiseks sünnieelsesse osakonda. Kaksikraseduse korral on soovitatav sünnituse esilekutsumine 38. rasedusnädalal.
Allikas: Eesti Naistearstide Seltsi „Raseduse jälgimise juhend“, 2018 https://rasedajalgimine.weebly.com