Valvekliinik – arstiabi alati Teie jaoks olemas

PROTSEDUURID
GANGLIONI EHK NÄRVISÕLME RAVIPROTSEDUUR

Ganglionid ehk ganglioni tsüstid on sünoviaalvedelikuga täitunud kogumikud, mis asuvad tihti liigeste või kõõluste läheduses. Need võivad tunduda kui pehmed muhud naha all, varieerudes suuruselt. Kõige sagedamini esinevad tsüstid käe, randme ja sõrmede piirkonnas. Olemuselt on need healoomulised, kuid võivad põhjustada valu. Ganglionite täpne tekkepõhjus on seni teadmata, kuid neid seostatakse traumajärgsete muutustega. Aastate jooksul võivad need ise spontaanselt taanduda.

Kui tsüst valu ega ebamugavust ei põhjusta, võib teha 3–4 korda päevas jääga külmakompressi (mitte otse vastu nahka). Vajaduse korral tarvitatakse ka mittesteroidseid põletiku- ja valuvastaseid tablette, nagu ibuprofeen. Soovitatav on koormuse vähendamine käele.

  1. Vähem invasiivne kirurgilise ravi variant on ganglioni punkteerimine ja vedeliku aspireerimine. Juurde võib teha ka hormoonsüsti, mis vähendab potentsiaalselt ganglioni taastekke riski. Punkteerimine ei kesta kaua jaselle järel saab naasta igapäevategevuste juurde. Protseduuriga kaasneb siiski ganglioni taastekke risk.
  2. Tsüsti valulikkuse või taastekke korral on võimalik see kirurgiliselt eemaldada. Protseduuri käigus tehakse steriilsetes tingimustes lokaalses tuimestuses sisselõige ja ganglion eemaldatakse. Pärast operatsiooni võib võtta valuvaigisteid.

Mõlemad kirurgilised protseduurid tehakse ambulatoorselt. Täpsed juhised koduseks järelraviks annab arst protseduuripäeval.

Ganglioni ehk närvisõlme punkteerimine
60€
Ganglioni ehk närvisõlme kirurgiline eemaldamine
170€