Valvekliinik – arstiabi alati Teie jaoks olemas

PROTSEDUURID
GANGLIONI RAVIPROTSEDUUR

Ganglionid (ganglioni tsüstid) on sünoviaalvedelikuga täitunud kogumikud, mis tihti asuvad liigeste või kõõluste läheduses. Need võivad olla tunda kui pehmed „muhud“ naha all ja varieeruvad oma suuruselt. Kõige sagedamini esinevad need käe, randme ja sõrmede piirkonnas. Oma olemuselt on need healoomulised, kuid võivad põhjustada valu. Ganglionid võivad ka ise aastate jooksul spontaanselt taanduda. Nende täpne tekkepõhjus on seni teadmata, kuid seostatakse enam traumajärgsete muutustega.

Kui tsüst valu ega ebamugavust ei põhjusta, võib proovida 3-4 korda päevas teha külmakompressi jääga (mitte otse vastu nahka). Vajadusel tarvitatakse ka mittesteroidseid põletiku- ja valuvastaseid tablette nagu ibuprofeen. Soovitav on koormuse vähendamine sellele käele.

  1. Vähem invasiivsem kirurgilise ravi variant on ganglioni punkteerimine ning vedeliku aspireerimine. Juurde võib teha ka hormoonsüsti, mis võib vähendada ganglioni taastekke riski. Protseduur ei kesta ajaliselt kaua ning selle järgselt saab naasta enda igapäeva tegevuste juurde. Selle protseduuriga on siiski ganglioni taastekke risk.
  2. Tsüsti valulikkuse või taastekke korral on võimalik seda kirurgiliselt operatsiooni teel eemaldada. Selle protseduuri käigus tehakse steriilsetest tingimustes lokaalses tuimestuses sisselõige ning eemaldatakse ganglion. Operatsiooni järgselt võib võtta valuvaigisteid.

Mõlemad kirurgilised protseduurid tehakse ambulatoorselt. Täpsed juhised koduseks järelraviks annab protseduuripäeval arst.

Ganglioni punkteerimine
60€
Ganglioni kirurgiline eemaldamine
170€