Kas kõrvavalu viitab keskkõrvapõletikule?

Kõrvavalu üheks sagedasemaks põhjuseks on äge keskkõrvapõletik. Haiguse põhjuseks on kuulmetõrve talitlushäire. Kuulmetõri on ühendus ninaneelu ja keskkõrvaruumi vahel, mis tagab rõhkude võrdsuse väliskeskkonna ja keskkõrva vahel. Kui kuulmetõri töö on häiritud, tekib keskkõrvaruumi negatiivne rõhk, mistõttu tunneb inimene kõrvade “lukus” olekut. Viirushaiguse puhul tekib ninaneelu turse, mis häirib ka limaskesta kaitsevõimet, suurendades bakterite hulka ninaneelus. Turse tõttu sulgub osaliselt või täielikult kuulmetõri, ja pikaaegne negatiivne rõhk keskkõrvas tõmbab keskkõrvaruumi baktereid, tekitades põletikulise reaktsiooni ja kujundades välja keskkõrvapõletiku. Lastel võib lisaks soodustavaks teguriks olla suurenenud adenoid ninaneelus.

Keskkõrvapõletiku sümptomiteks võivad olla:

  • kõrvavalu
  • palavik
  • kuulmekile purunemise korral ka eritis kõrvast
  • lisaks palavikule võivad esineda muud üldised sümptomid: rahutus, iiveldus, oksendamine, isutus, kõhulahtisus
  • kuulmekile perforatsiooni ehk purunemise korral võib esineda põletikulise sekreedi eritust kõrvast

Diagnostika põhineb sümptomite hindamisel ja kõrvade kliinilisel läbivaatusel. Vaatlusel võib esineda trummikile punetus, valgusrefleksi tuhmumine ning põletiku tagajärjel trummikile väljakummumine. Võib olla näha põletikulise sekreedi taset kuulmekile taga.

Esmaseks raviks on valuvaigistid ja ninaneelu turse alandamine – ninaloputused meresoolalahusega, inhalatsioonid ja vajadusel lühiajaline ksülometasoliinsprei kasutamine (>2-aastastel lastel). Tavaliselt ei vaja kõrvapõletik koheselt antibiootikumiravi. Kui sümptomid ei taandu 48-72 tunni jooksul, on vajalik lisaks eelnevale ka antibiootikumravi bakteriaalse põletiku väljaarenemise tõttu.

keskkõrvapõletik, valvekliinik, kõrvavalu, kõrvapõletik